Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Lasy Rudzkie okiem leśnika" na Zamku w Raciborzu

„Lasy Rudzkie okiem leśnika" na Zamku w Raciborzu

Uroczystość rozpoczęli Grzegorz Swoboda, Starosta Raciborski, oraz Robert Pabian, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Po oficjalnym podpisaniu porozumienia goście wysłuchali prelekcji Tomasza Paci, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, zatytułowanej „Lasy Rudzkie okiem leśnika”.

 

Otwarta została także wystawa fotografii leśnej, ukazująca piękno i różnorodność rudzkich lasów. Obecny był przewodniczący Rady Powiatu, Tomasz Cofała. Spotkanie prowadził wicedyrektor Zamku Piastowskiego, Grzegorz Wawoczny.

 

W ramach porozumienia Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przekazało eksponaty i materiały edukacyjne, a Zamek Piastowski udostępnił trzy pomieszczenia na stałą wystawę oraz przestrzeń do zajęć dydaktycznych. „Akademia Leśnika” ma stać się miejscem spotkań pasjonatów przyrody, turystów i mieszkańców regionu, oferując lekcje edukacyjne, warsztaty oraz interaktywne gry terenowe związane z lokalnymi lasami i rezerwatami.

 

Podczas wydarzenia podkreślano znaczenie lasów w historii i gospodarce regionu. – Chcemy, aby każdy odwiedzający mógł doświadczyć, jak wielką rolę lasy odgrywają w naszym życiu i dlaczego warto je chronić – mówił Tomasz Pacia.

 

O znaczeniu współpracy mówiła również dyrektor Zamku Piastowskiego, Elżbieta Kula: – Tworzymy unikalny w skali kraju kompleks turystyczno-edukacyjny. Nie bez znaczenia jest fakt, że gospodarka leśna jest mocno wpisana w historię księstwa raciborskiego, szczególnie w XIX wieku, w czasach książąt von Ratibor, do których należał nasz zamek.

 

Porozumienie wpisuje się w obchody 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, podkreślając zaangażowanie Lasów Państwowych w edukację leśną i ochronę przyrody.

 

fot. Grzegorz Nowak/Zamek Piastowski