Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie Mistrzostw Polski w Kolarstwie Gravelowym 2024 oraz Wyścigu by Tomasz Marczyński

Podsumowanie Mistrzostw Polski w Kolarstwie Gravelowym 2024 oraz Wyścigu by Tomasz Marczyński

24 sierpnia 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zorganizowano Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Gravelowym  pod patronatem Polskiego Związku Kolarskiego. Po zakończeniu Mistrzostw przeprowadzono Wyścig by Tomasz Marczyński, przeznaczony dla amatorów kolarstwa gravelowego. Trasa zawodów została poprowadzona drogami leśnymi zlokalizowanymi na terenie pożarzyska z 1992 roku. Cały ten obszar, dzięki zaangażowaniu i wieloletniej pracy leśników i pracowników Zakładów Usług Leśnych porasta dziś młody, zielony las, który służy społeczeństwu na wiele sposobów.

Impreza przyciągnęła rekordową liczbę uczestników – ponad 450 zawodników zgłosiło się do obu wyścigów! W Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Gravelowym 2024 udział wzięło 207 licencjonowanych zawodników w różnych kategoriach wiekowych i sportowych. Link do wyników zawodów znajduje się tutaj: https://my.raceresult.com/297329/results

Równocześnie, II Wyścig by Tomasz Marczyński dla amatorów zgromadził 181 zawodników.. Pełne wyniki tej rywalizacji dostępne są pod tym linkiem: https://my.raceresult.com/275764/results

Dziękujemy i do zobaczenia.