Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie - zakup lasów przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Ogłoszenie - zakup lasów przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

OGŁOSZENIE - ZAKUP LASU

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudy
Raciborskie zainteresowane jest zakupem lasów

Chętnie zakupimy działki położone w bezpośrednim sąsiedztwie z działkami będącymi w zarządzie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Sąsiedztwo działek sprawdzić można na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Dodatkowo działka, którą Państwo chcielibyście zbyć na rzecz PGL LP Nadleśnictwa Rudy Raciborskie:

  1. Jest sklasyfikowana w Ewidencji Gruntów i Budynków (w starostwie) jako las (Ls), a w przypadku innego użytku - np. roli (R) to działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod zalesienia.
  2. Musi mieć uregulowany stan prawny, to jest założoną księgę wieczystą i nie może być obciążona na rzecz osób trzecich.
  3. Granice działki muszą być znane i widoczne w terenie.
  4. Właściciel działki nie może być w sporze granicznym z sąsiadami.

Osoby zainteresowane sprzedażą lasu zapraszamy do kontaktu:

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

ul. Rogera 1

47-430 Rudy

tel. 32 410 30 29 wew. 332

tel. kom. 882 110 685 w godzinach od 7:30 do 15:30 od poniedziałku do piątku

e-mail: rudy@katowice.lasy.gov.pl