Widok zawartości stron
Rezerwaty Przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat Przyrody „Łężczok"
Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ze względów naukowych i krajobrazowych obszaru leśno-stawowego, który obejmuje zespoły wielogatunkowego lasu łęgowego, starorzecza Odry ze stanowiskiem orzecha wodnego /Trapa natans/ i aleje złożone z zabytkowych drzew.
Rezerwat „Łężczok" położony jest w dolinie Odry, na wschód od wsi Zawada Książęca, a na zachód od wsi Babice, za torami linii kolejowej Kędzierzyn-Racibórz i należy do największych w Polsce.
Rezerwat Przyrody „Rozumice"
Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi. Skład florystyczny wszystkich warstw roślinności ma charakter naturalny. W runie wyróżniono 9 gatunków roślin prawnie chronionych oraz 12 gatunków uznanych za rzadkie w naszej florze. Rezerwat położony jest na Płaskowyżu Głubczyckim przy granicy Polsko-Czeskiej, na południowy wschód od wsi Rozumie.
Rezerwat Przyrody „Góra Gipsowa"
Utworzony w celu zachowania ze względów naukowych naturalnego zbiorowiska roślinności stepowej, występującej na jednym z nielicznych stanowisk w tej części kraju. Choć zajmuje niewielki skrawek terenu, to jednak stanowi najbogatsze i najlepiej zachowane zbiorowisko roślin ciepłolubnych na Śląsku Opolskim. Położony jest na wschód od miejscowości Dzierżysław, wśród pól uprawnych i ugorów na południowo-zachodnim zboczu Góry Gipsowej (283.4 m n.p.m) na Płaskowyżu Głubczyckim.
Najnowsze aktualności
Podsumowanie Mistrzostw Polski w Kolarstwie Gravelowym 2024 oraz Wyścigu by Tomasz Marczyński
Podsumowanie Mistrzostw Polski w Kolarstwie Gravelowym 2024 oraz Wyścigu by Tomasz Marczyński
24 sierpnia 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zorganizowano Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Gravelowym pod patronatem Polskiego Związku Kolarskiego. Po zakończeniu Mistrzostw przeprowadzono Wyścig by Tomasz Marczyński, przeznaczony dla amatorów kolarstwa gravelowego. Trasa zawodów została poprowadzona drogami leśnymi zlokalizowanymi na terenie pożarzyska z 1992 roku. Cały ten obszar, dzięki zaangażowaniu i wieloletniej pracy leśników i pracowników Zakładów Usług Leśnych porasta dziś młody, zielony las, który służy społeczeństwu na wiele sposobów.
Impreza przyciągnęła rekordową liczbę uczestników – ponad 450 zawodników zgłosiło się do obu wyścigów! W Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Gravelowym 2024 udział wzięło 207 licencjonowanych zawodników w różnych kategoriach wiekowych i sportowych. Link do wyników zawodów znajduje się tutaj: https://my.raceresult.com/297329/results
Równocześnie, II Wyścig by Tomasz Marczyński dla amatorów zgromadził 181 zawodników.. Pełne wyniki tej rywalizacji dostępne są pod tym linkiem: https://my.raceresult.com/275764/results
Dziękujemy i do zobaczenia.