Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie

Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie

Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie

20 października odbędzie się kolejny Dzień Krajobrazu. Tym razem miłośnicy przyrody udadzą się  spacerem krajobrazowym do rezerwatu Łężczok leżącego w graniach obszaru Natura 2000.

Tegoroczny spacer odbędzie się na terenie rezerwatu przyrody leżącego w graniach obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok i Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Administracyjnie są to: gmina Nędza i miasto Racibórz. Partnerami w organizacji spaceru są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, na terenie którego położony jest rezerwat.  

Uczestnicy spaceru przejdą trasą po grobli działowej pomiędzy stawami. Prowadzący spacer – pracownicy RDOŚ i Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - opowiedzą o roli stawów w funkcjonowaniu rezerwatu, prowadzeniu ekstensywnej gospodarki rybackiej, bogactwie przyrody i innych walorach tego terenu. Uczestnicy zapoznają się z działaniami ochronnymi prowadzonymi w rezerwacie, zobaczą piękne aleje zabytkowych drzew, wybudowane na stawach specjalnie dla ptaków wyspy, oraz wejdą na specjalnie przygotowaną dla turystów platformę widokową. Na platformie ornitolog Pan Jacek Betleja opowie o licznie gniazdujących i zalatujących do rezerwatu ptakach.

Trasa przebiegająca drogami leśnymi i polnymi mierzy ok. 3 km. Czas przejścia, to ok. 2 godziny.

Spacer rozpocznie się o godz. 10.00. Miejscem zbiórki będzie parking przy rezerwacie, zjazd z drogi wojewódzkiej nr 919 w ulicę Rybacką w Babicach (patrz mapa).  

 

W związku z tym, że po rezerwacie może poruszać się ograniczona ilość osób, prosimy o potwierdzenie udziału w spacerze do czwartku, 17 października, do godz. 12.00. Zgłoszenia przyjmuje rzecznik prasowy RDOŚ, Pan Łukasz Zych, telefonicznie (32 42 06 828, 725 995 014), lub mailowo (rzecznik.katowice@rdos.gov.pl).

UWAGA!!! Godzina rozpoczęcia spaceru została tak wyznaczona, by umożliwić uczestnikom dojazd pociągiem Kolei Śląskich, wyjazd z Katowice o godz. 7.28, z Rybnika 8.27, przyjazd do stacji Nędza Wieś (nie mylić ze stacją Nędza!) o 9.01. Możliwy powrót pociągiem odjeżdżającym ze stacji Nędza Wieś o 12.58. Koszt przejazdu pokrywają uczestnicy. Dojście ze stacji kolejowej do miejsca zbiórki zajmuje ok. 45-50 minut.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnego transportu ze stacji kolejowej Nędza Wieś na miejsce zbiórki i z powrotem są proszone o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w spacerze. W tym przypadku termin mija we wtorek, 10 października, o godz. 12.00.