Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

RODZINNY RAJD ROWEROWY

RODZINNY RAJD ROWEROWY

Rodzinny Rajd Rowerowy upamiętniający 30.

lecie katastrofalnego pożaru lasu,który miał

miejsce w roku 1992 na terenie nadleśnictw

Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn

 

Stara Kuźnia, Rudziniec, Rudy 27.08.2022 r.

 

 

 

W dniu 27 sierpnia 2022 r., na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy upamiętniający 30. lecie katastrofalnego pożaru lasu, który miał miejsce w roku 1992 na terenie nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn.

 

Rowerzyści wyruszą na trasy z terenu 3 nadleśnictw: Kędzierzyn, Rudy Raciborskie, Rudziniec.

 

Cała trasa rajdu ma układ ósemki, z trzema startami i metami po jednej w każdym z wymienionych nadleśnictw. Warunkiem uczestnictwa w Rajdzie jest zapoznanie się z regulaminem oraz przekazanie do właściwego nadleśnictwa wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

 

Leśnicy wytyczyli trasy rajdowe po interesujących widokowo i przyrodniczo zakątkach nadleśnictw związanych z odbudową lasu po pożarze, który miał miejsce w roku 1992. Rowerzyści będą mieli okazję, nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także bliżej poznać historię przywróconego przez leśników do życia przez leśników lasu.

 

Miejsca startu na terenie poszczególnych nadleśnictw:

Nadleśnictwo Kędzierzyn – Siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn, ul. Brzozowa 48, 47-246 Kotlarnia, Stara Kuźnia – start i meta.
Nadleśnictwo Rudziniec – Miejscowość Łącza, parking leśny za boiskiem  - start i meta.
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie – Miejscowość Rudy – Brantolka, parking leśny - start i meta.

 

Szczegóły dotyczące Rodzinnego Rajdu Rowerowego zamieszczono w Regulaminie ww. Rajdu. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania w załącznikach poniżej.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA