Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Certyfikaty PEFC i FSC – dowód odpowiedzialnej gospodarki leśnej
Certyfikaty PEFC i FSC – dowód odpowiedzialnej gospodarki leśnej
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie realizuje zrównoważoną gospodarkę leśną, co znajduje potwierdzenie w uzyskanych certyfikatach PEFC i FSC. Obydwa systemy uznawane są na całym świecie za gwarancję najwyższych standardów w zarządzaniu lasami.
Czym jest certyfikacja leśna?
Certyfikaty PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) i FSC (Forest Stewardship Council) potwierdzają, że lasy są zarządzane z poszanowaniem różnorodności biologicznej, zdrowia ekosystemów oraz praw społecznych i pracowniczych.
Nasze priorytety:
- Zabezpieczenie obszarów cennych przyrodniczo
- Ochrona różnorodności biologicznej
- Zakaz stosowania szkodliwych chemikaliów i GMO
- Transparentność w pozyskiwaniu i przetwarzaniu drewna
Co to oznacza dla Ciebie?
Kupując produkty z certyfikatami PEFC i FSC, wspierasz odpowiedzialne użytkowanie lasów i przyczyniasz się do ochrony środowiska.
Dowiedz się więcej o tym, jak realizujemy nasze działania w zgodzie z naturą i najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju. https://www.lasy.gov.pl/pl/nasza-praca/certyfikacja 🌳🌍