Asset Publisher Asset Publisher

Fundusze

Od czasu tragicznego pożaru lasu z 1992 r. wiele funduszy wspierało nasze Nadleśnictwo:

         

Otrzymane pieniądze przeznaczone były na powtórne zalesienie spalonego terenu, budowę szkółki kontenerowej i wiele innych celów,

Obecnie większość środków pomocowych otrzymujemy z funduszy Unii Europejskiej.

a przeznaczone zostały one realizację w ramach zadań:

1. Odtwarzanie prawidłowych stosunków wodnych na terenie rezerwatu Łężczok

2. Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu:

  • Zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych
    z pożarami lasów
  • Mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych

3. Rewitalizacja ścieżek w rezerwacie Łężczok

 


Flipbooki CKPŚ

Zachęcamy do obejrzenia flipbooków przygotowanych przez Centrum Koordynacji projektów Środowiskowych


Web Content Display Web Content Display

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Lasy Rudzkie okiem leśnika" na Zamku w Raciborzu

„Lasy Rudzkie okiem leśnika" na Zamku w Raciborzu

Uroczystość rozpoczęli Grzegorz Swoboda, Starosta Raciborski, oraz Robert Pabian, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Po oficjalnym podpisaniu porozumienia goście wysłuchali prelekcji Tomasza Paci, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, zatytułowanej „Lasy Rudzkie okiem leśnika”.

 

Otwarta została także wystawa fotografii leśnej, ukazująca piękno i różnorodność rudzkich lasów. Obecny był przewodniczący Rady Powiatu, Tomasz Cofała. Spotkanie prowadził wicedyrektor Zamku Piastowskiego, Grzegorz Wawoczny.

 

W ramach porozumienia Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przekazało eksponaty i materiały edukacyjne, a Zamek Piastowski udostępnił trzy pomieszczenia na stałą wystawę oraz przestrzeń do zajęć dydaktycznych. „Akademia Leśnika” ma stać się miejscem spotkań pasjonatów przyrody, turystów i mieszkańców regionu, oferując lekcje edukacyjne, warsztaty oraz interaktywne gry terenowe związane z lokalnymi lasami i rezerwatami.

 

Podczas wydarzenia podkreślano znaczenie lasów w historii i gospodarce regionu. – Chcemy, aby każdy odwiedzający mógł doświadczyć, jak wielką rolę lasy odgrywają w naszym życiu i dlaczego warto je chronić – mówił Tomasz Pacia.

 

O znaczeniu współpracy mówiła również dyrektor Zamku Piastowskiego, Elżbieta Kula: – Tworzymy unikalny w skali kraju kompleks turystyczno-edukacyjny. Nie bez znaczenia jest fakt, że gospodarka leśna jest mocno wpisana w historię księstwa raciborskiego, szczególnie w XIX wieku, w czasach książąt von Ratibor, do których należał nasz zamek.

 

Porozumienie wpisuje się w obchody 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, podkreślając zaangażowanie Lasów Państwowych w edukację leśną i ochronę przyrody.

 

fot. Grzegorz Nowak/Zamek Piastowski