Asset Publisher
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:
- doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
- wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
- organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
- sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie wszelkich informacji dotyczących gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych udziela
Roman Suska
tel. (32) 410 30 29 wewn. 334, kom.: 664-729-446
e-mail: roman.suska@katowice.lasy.gov.pl
Asset Publisher
Asset Publisher
Sprzedaż drewna i sadzonek
Sprzedaż drewna i sadzonek
Cenniki na rok 2024:
Porównanie cen detalicznych w stosunku do poprzedniego cennika można pobrać tutaj.
REGULAMIN SPRZEDAŻY DETALICZNEJ DREWNA oraz klauzula informacyjna RODO dla klintów detalicznych
pobierz
Leśnictwa, w których płatność za drewno z puli detalicznej, dla klientów detalicznych, może być realizowana za pomocą karty płatniczej - Kotlarnia, Krasiejów, Stanica, Lubieszów, Solarnia, Nędza, Ponięcice, Baborów
Pierwszą osobą do kontaktu z lokalną ludnością jest leśniczy. To on, jako osoba sprawująca nadzór nad danym leśnictwem jest najlepiej zorientowany w zakresie posiadanego stanu drewna, a także planowanych cięć. Telefony, adresy oraz lokalizacje kancelarii na mapie znajdują się w zakładce „KONTAKT – leśnictwa".
Zakupu drewna można dokonać na dwa sposoby:
1. Drewno pozyskane kosztem nabywcy (PKN, czyli tzw. samowyrób) – oznacza możliwość nabycia drewna po niższej cenie pod warunkiem jego samodzielnego wyrobu. W tym przypadku możliwe do pozyskania sortymenty są ograniczone do:
- drewna małowymiarowego, czyli gałęzi - grubość do 7 cm w korze (M) oraz
- opału, czyli grubizny z drzew leżących - grubość powyżej 7 cm w korze (S4).
Aby uzyskać zezwolenie na samowyrób należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, który wyznaczy powierzchnię, przeprowadzi instruktaż BHP oraz wystawi zezwolenie na pozyskanie drewna samowyrobem. Prowadzenie prac bez ważnego dokumentu jest nielegalne. REGULAMIN SAMOWYROBU oraz DRUK ZEZWOLENIA
2. Drewno pozyskane kosztem Skarbu Państwa (PKS). W ten sposób można zakupić drewno wyrobione w wałkach o długości 1.2 m lub 2.5 m i ułożone w stosy przy leśnej drodze wywozowej. Transport i załadunek odbywa się kosztem i staraniem kupującego.
Nr konta Nadleśnictwa Rudy Raciborskie:
BGŻ BNP PARIBAS o/Racibórz
49 2030 0045 1110 0000 0061 8180