Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśne spotkania na nowe stulecie

Leśne spotkania na nowe stulecie

Z radością prezentujemy reportaż filmowy z wyjątkowego wydarzenia – Konferencji Naukowej i warsztatów edukacyjno-naukowych „Leśne spotkania na nowe stulecie”, które odbyły się w Rudach w dniach 28-29 czerwca 2024 r. Wydarzenie to, zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych wspólnie z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie, upamiętniało 100. rocznicę powstania Lasów Państwowych.

W programie znalazły się m.in. inspirujące wykłady, dyskusje panelowe oraz warsztaty terenowe, które zgromadziły licznych uczestników. Konferencja przebiegała dwutorowo: część kameralna odbyła się w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach, a część wyjazdowa umożliwiła praktyczne zapoznanie się z różnymi aspektami gospodarki leśnej. Patronat medialny nad wydarzeniem Radio 90, Telewizja Regionalna TVT oraz Nowiny.pl

Zachęcamy do obejrzenia reportażu, który w pełni oddaje atmosferę i znaczenie tego wyjątkowego spotkania.