Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie

Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie

Dzień Krajobrazu 2019 – zaproszenie

20 października odbędzie się kolejny Dzień Krajobrazu. Tym razem miłośnicy przyrody udadzą się  spacerem krajobrazowym do rezerwatu Łężczok leżącego w graniach obszaru Natura 2000.

Tegoroczny spacer odbędzie się na terenie rezerwatu przyrody leżącego w graniach obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok i Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Administracyjnie są to: gmina Nędza i miasto Racibórz. Partnerami w organizacji spaceru są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, na terenie którego położony jest rezerwat.  

Uczestnicy spaceru przejdą trasą po grobli działowej pomiędzy stawami. Prowadzący spacer – pracownicy RDOŚ i Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - opowiedzą o roli stawów w funkcjonowaniu rezerwatu, prowadzeniu ekstensywnej gospodarki rybackiej, bogactwie przyrody i innych walorach tego terenu. Uczestnicy zapoznają się z działaniami ochronnymi prowadzonymi w rezerwacie, zobaczą piękne aleje zabytkowych drzew, wybudowane na stawach specjalnie dla ptaków wyspy, oraz wejdą na specjalnie przygotowaną dla turystów platformę widokową. Na platformie ornitolog Pan Jacek Betleja opowie o licznie gniazdujących i zalatujących do rezerwatu ptakach.

Trasa przebiegająca drogami leśnymi i polnymi mierzy ok. 3 km. Czas przejścia, to ok. 2 godziny.

Spacer rozpocznie się o godz. 10.00. Miejscem zbiórki będzie parking przy rezerwacie, zjazd z drogi wojewódzkiej nr 919 w ulicę Rybacką w Babicach (patrz mapa).  

 

W związku z tym, że po rezerwacie może poruszać się ograniczona ilość osób, prosimy o potwierdzenie udziału w spacerze do czwartku, 17 października, do godz. 12.00. Zgłoszenia przyjmuje rzecznik prasowy RDOŚ, Pan Łukasz Zych, telefonicznie (32 42 06 828, 725 995 014), lub mailowo (rzecznik.katowice@rdos.gov.pl).

UWAGA!!! Godzina rozpoczęcia spaceru została tak wyznaczona, by umożliwić uczestnikom dojazd pociągiem Kolei Śląskich, wyjazd z Katowice o godz. 7.28, z Rybnika 8.27, przyjazd do stacji Nędza Wieś (nie mylić ze stacją Nędza!) o 9.01. Możliwy powrót pociągiem odjeżdżającym ze stacji Nędza Wieś o 12.58. Koszt przejazdu pokrywają uczestnicy. Dojście ze stacji kolejowej do miejsca zbiórki zajmuje ok. 45-50 minut.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnego transportu ze stacji kolejowej Nędza Wieś na miejsce zbiórki i z powrotem są proszone o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w spacerze. W tym przypadku termin mija we wtorek, 10 października, o godz. 12.00.