Asset Publisher
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Asset Publisher
Asset Publisher
Ścieżki edukacyjne
Ścieżki edukacyjne
Opis ścieżek edukacyjnych
Ścieżka „Szymocice"
Ścieżka zlokalizowana jest w leśnictwie Szymocice, a jej długość wynosi około 1,5 km i wiedzie ona przez oddział nr 257 obrębu leśnego Kuźnia Raciborska. Na jej trasie umieszczono 30 tablic edukacyjnych.
Ścieżka została podzielona na cztery bloki tematyczne
- Leśny mini świat – świat owadów dla najmłodszych
- Część dendrologiczna – zawierająca między innymi informacje o dziewięciu gatunkach drzew leśnych
- Funkcje lasu
- Tropami zwierząt – przedstawia jedenaście gatunków zwierząt, których tropy i ślady można spotkać w tutejszej okolicy. Na trasie ścieżki ulokowano dwa miejsca odpoczynku, gdzie można odpocząć i nabrać „leśnej" energii.
Zachęcamy do korzystania z darmowej drzewo terapii, bowiem przebywanie pośród swobodnie rosnących drzew, przytulanie się do nich, głaskanie, obejmowanie i wąchanie powoduje, że lepiej wypoczywamy. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze mają cenne właściwości – poprawiają samopoczucie i dodają sił.
Leśna Dydaktyczna Ścieżka Rowerowa
Ścieżka rowerowa prowadzi przez fragment kompleksu leśnego zwanego Lasami Rudzkimi, w części „ocierając się" o teren wielkoobszarowego pożarzyska z 1992 r. Jej długość wynosi 16 km, a na jej trasie rozmieszczonych jest 35 tablic tematycznych.
1. Witamy na ścieżce rowerowej
2. Dlaczego las jest taki ważny?
3. Ile mamy lasów w Polsce?
4. Sposoby zagospodarowania lasu
5. Drzewa leśne
6. Rola mrówek w ekosystemie leśnym
7. Zbiornik wodny i jego rola w lesie
8. Stare drzewa – mały ekosystem
9. Wielki pożar lasu z sierpnia 1992 r.
10. Owady w lesie
11. Pułapki feromonowi
12. Stara grobla cysterska
13. System ochrony p.poż.
14. Wieża obserwacyjna „Borowiec"
15. Nisze pokarmowe ptaków
16. Gospodarka łowiecka
17. Pielęgnowanie lasu
18. Uroczysko „Orły"
19. Podział powierzchniowy lasu
20. Ochrona lasu
21. Paśnik
22. Selekcja genetyczna w leśnictwie
23. Dary lasu
24. Ptasi budzik
25. Przebudowa drzewostanów
26. Geomorfologia terenu
27. Ochrona gatunkowa roślin
28. Grzyby w lesie
29. Mikoryza
30. Stara droga
31. Uroczysko „Dziewicze Groby"
32. Powalone drzewa
33. Cięcia pielęgnacyjne
34. Fazy rozwoju drzewostanu
35. Pożegnanie
Ścieżka przyrodniczo leśna w leśnictwie Stanica
Ścieżka zlokalizowana jest w przypałacowym parku Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, którego powierzchnia wynosi 95ha. Jej długość wynosi 1,5 km i prowadzi przez ogród w stylu angielskim, gdzie zobaczyć można wiele drzew o rozmiarach pomnikowych, kompozycje ogrodowe oraz zespoły łąkowe. Na jej trasie znajduje się wiele tablic opisujących faunę i florę Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.
Leśna ścieżka Dydaktyczna na terenie leśnictwa Lubieszów w woj. opolskim
Ścieżka zlokalizowana jest w niedużej odległości od kopalni piasku „Kotlarnia" oraz wyrobiska w Dziergowicach, a jej niewielka część biegnie granicą pożarzyska. Ścieżka tworzy pętle o długości około 1 km i wzbogacona jest tablicami edukacyjnymi o tematyce biologii drzew, łowieckiej oraz p.poż. Przy ścieżce znajduje się także drewniana wiata mogąca pomieścić około 30 osób.
Źródło map: http://mapa.katowice.lasy.gov.pl/