Asset Publisher Asset Publisher

Rewitalizacja ścieżek w rezerwacie Łężczok

Nazwa projektu: "Rewitalizacja nawierzchni ścieżek celem zmniejszenia presji ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze rezerwatu Łężczok"

Planowany okres realizacji: 2017-2018 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Wartość projektu:

 

Wartość całkowita projektu                      521 186,39 PLN

Wartość wydatków kwalifikowanych       504 581,39 PLN

Procent dofinansowania                            85  %

Wartość dofinansowania z FS                   428 894,18 PLN

 

Końcowa wartość projektu

 

Wartość wydatków kwalifikowanych       443 407,46 PLN

Wartość dofinansowania z FS                   376 896,33 PLN

 

Zakładane cele projektu i efekty:

 

Celem projektu jest rewitalizacja ścieżek na terenie rezerwatu Łężczok przyczyniająca się do lepszej ochrony siedlisk przyrodniczych. Rewitalizacja nawierzchni ścieżek przeznaczonych do ruchu turystycznego pieszego przyczyniła się do jego skanalizowania i ukierunkowania tym samym do  zmniejszenia presji jaką wywierają turyści na siedliska przyrodnicze wcześniej omijający wytyczone szlaki ze względu na ich zły stan, nierówności i stagnującą wodę oraz błoto w wyniku czego niszczona była roślinność oraz płoszone były ptaki i inne zwierzęta. Celem projektu jest również przystosowanie ścieżek do poruszania się po nich osób niepełnosprawnych. Podczas realizacji projektu "Odtworzenie prawidłowych stosunków wodnych na terenie rezerwatu Łężczok"  została wybudowana platforma widokowa dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach jednak dojazd do niej był niemożliwy. Wyrównanie i modernizacja ścieżek umożliwiły komfortowy dojazd osobom niepełnosprawnym do tej platformy i tym samym ułatwiły obserwację przyrody. Presja niekontrolowanego ruchu turystycznego na przyrodę ożywioną została wymieniona jako istotne zagrożenie w zadaniach ochronnych dla rezerwatu Łężczok ustanowionych zarządzeniem 23/2014 Dyrektora RDOŚ w Katowicach. Jednocześnie w tym samym zarządzeniu wyrównanie i utwardzenie tłuczniem kamiennym tras ruchu zostało ujęte jako jeden ze sposobów eliminacji lub ograniczenia zagrożenia i jego skutków. Realizacja projektu przyczyniła się do realizacji celów działania 2.4 oraz umożliwiła realizację zadania ochronnego wymienionego w wskazanym powyżej zarządzeniu Dyrektora RDOŚ.

 

Efekty ekologiczne przewidywane w PRP:

 

Dzięki utwardzeniu tłuczniem kamiennym nawierzchni ścieżek udostępnionych do ruchu turystycznego w rezerwacie Łężczok lepiej chronione będą siedliska przyrodnicze głównie w obszarze przylegającym bezpośrednio do szlaków, ale projekt będzie miał pozytywny wpływ na przyrodę całego rezerwatu. Ochrona przed niekontrolowaną presją turystyczną przyczyni się do poprawy stanu siedlisk przyrodniczych na powierzchni około 2 ha.

 

W celu weryfikacji osiągniętego efektu Nadleśnictwo Rudy Raciborskie zleciło wykonanie analizy ruchu turystycznego w pierwszym sezonie wiosenno-letnim
po zakończeniu prac budowlanych i otwarciu ścieżek. 

 

Osiągnięto efekty ekologiczne

 

Rewitalizacja nawierzchni ścieżek na terenie rezerwatu Łężczok

 

Wykonanie robót budowlanych zgodnie z projektem budowlanym:

Wyrównanie i wyprofilowanie nawierzchni ścieżek

Utwardzenie nawierzchni ścieżek tłuczniem kamiennym

Zagęszczenie nawierzchni ścieżek

 

Wykonane prace umożliwiły bezpieczne poruszanie się wyznaczonymi do ruchu turystycznego ścieżkami oraz dojazd osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich do platformy obserwacyjnej na stawie Salm Duży. Ograniczona została penetracja przez turystów w głąb cennych siedlisk oraz wydeptywanie i niszczenie roślin runa na poboczach ścieżek. Turyści poruszają się wyremontowanymi ścieżkami dzięki czemu ograniczone zostało płoszenie ptaków. Ruch turystyczny w rezerwacie został skanalizowany.

 

 


NOWE NAWIERZCHNIE ŚCIEŻEK W REZERWACIE ŁĘŻCZOK

Całą zimę trwała naprawa nawierzchni ścieżek w rezerwacie Łężczok. Obecnie piesi i rowerzyści, a także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą wygodnie poruszać się po jego terenie.

Prace przeprowadzono w ramach projektu „Rewitalizacja nawierzchni ścieżek celem zmniejszenia presji ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze rezerwatu Łężczok” w 85% sfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody całość prac przeprowadzono późną jesienią i zimą, a zakończono przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków. Było to bardzo istotne, gdyż Łężczok jest jednym z najcenniejszych miejsc lęgowych w województwie śląskim.

W ramach prac nawierzchnia szlaku turystycznego została utwardzona przyjaznym dla środowiska naturalnym tłuczniem kamiennym. Utwardzone ścieżki umożliwiają również dotarcie do platformy obserwacyjnej na stawie Salm Duży. Przed remontem – ze względu na nierówności, błoto i często stagnującą wodę opadową – dojazd do platformy bywał bardzo utrudniony, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Obecnie poruszanie się po dostępnych ścieżkach nikomu nie powinno sprawiać kłopotu.

Przypominamy jednocześnie, że w rezerwacie wolno się poruszać tylko po udostępnionych ścieżkach, nie wolno płoszyć zwierząt ani ich karmić. Ponadto na teren rezerwatu nie wolno wprowadzać psów! Przestrzeganie powyższych zasad zapewni właściwą ochronę przyrody w rezerwacie oraz komfort zwiedzania wszystkim turystom.

Serdecznie zapraszamy do rezerwatu Łężczok!

 


Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja #sadziMY

Akcja #sadziMY

Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami

 

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

 

Polskie lasy są w świetnej kondycji. U progu jubileuszu setnej rocznicy powstania, Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi 29,6 proc. Oznacza to, że lasy zajmują niemal trzecią część Polski. 

Na początku października leśnicy ponownie zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce we wtorek 3 października na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (RDLP w Radomiu). Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz piąty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w poniedziałek i wtorek 2 i 3 października między 9.00 a 15.00. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: - Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, czyli tworzymy warunki do zwiększenia lesistości Polski do 33 proc. w 2050 r. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki.

 

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.