Webcontent-Anzeige
Rezerwaty Przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat Przyrody „Łężczok"
Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ze względów naukowych i krajobrazowych obszaru leśno-stawowego, który obejmuje zespoły wielogatunkowego lasu łęgowego, starorzecza Odry ze stanowiskiem orzecha wodnego /Trapa natans/ i aleje złożone z zabytkowych drzew.
Rezerwat „Łężczok" położony jest w dolinie Odry, na wschód od wsi Zawada Książęca, a na zachód od wsi Babice, za torami linii kolejowej Kędzierzyn-Racibórz i należy do największych w Polsce.
Rezerwat Przyrody „Rozumice"
Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi. Skład florystyczny wszystkich warstw roślinności ma charakter naturalny. W runie wyróżniono 9 gatunków roślin prawnie chronionych oraz 12 gatunków uznanych za rzadkie w naszej florze. Rezerwat położony jest na Płaskowyżu Głubczyckim przy granicy Polsko-Czeskiej, na południowy wschód od wsi Rozumie.
Rezerwat Przyrody „Góra Gipsowa"
Utworzony w celu zachowania ze względów naukowych naturalnego zbiorowiska roślinności stepowej, występującej na jednym z nielicznych stanowisk w tej części kraju. Choć zajmuje niewielki skrawek terenu, to jednak stanowi najbogatsze i najlepiej zachowane zbiorowisko roślin ciepłolubnych na Śląsku Opolskim. Położony jest na wschód od miejscowości Dzierżysław, wśród pól uprawnych i ugorów na południowo-zachodnim zboczu Góry Gipsowej (283.4 m n.p.m) na Płaskowyżu Głubczyckim.
Asset Publisher
32. rocznica powstania katastrofalnego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej
32. rocznica powstania katastrofalnego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej
26 sierpnia 2024 roku obchodzono 32. rocznicę katastrofalnego pożaru, który w 1992 roku spustoszył ogromne tereny leśne w okolicach Kuźni Raciborskiej. Pożar ten, uznawany za jedną z największych tragedii ekologicznych w powojennej historii Polski, pochłonął blisko 9 tys. hektarów lasu. W jego wyniku zginęło dwóch strażaków, a walka z żywiołem trwała wiele dni i angażowała tysiące osób z różnych służb.
Tegoroczne uroczystości rocznicowe zgromadziły przedstawicieli władz państwowych, samorządowych ze Starostą Raciborskim i Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska na czele, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, liczne delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z województw śląskiego i opolskiego, Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego, a także funkcjonariusze Policji oraz leśnicy z Nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn. Wszyscy ci, którzy przyczynili się do ugaszenia pożaru, a potem do odbudowy zniszczonego lasu.
W okolicznościowych przemówieniach podkreślono wagę dobrze skoordynowanej współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo podczas zwalczania skutków klęsk żywiołowych. Przypomniano także ogrom pracy wykonanej przez leśników i pracowników Zakładów Usług Leśnych w odbudowę zniszczonych terenów leśnych. Dzięki tej pracy dzisiaj, 32 lata od pożaru, widzimy młode, silne drzewa, które są symbolem odrodzenia i siły natury. Ale to także dowód na to, że zrównoważona gospodarka leśna prowadzona w Lasach Państwowych przynosi efekty z korzyścią dla przyrody, społeczeństwa i gospodarki kraju.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów oraz zniczy przy tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed lat oraz przy symbolicznych grobach poległych strażaków.
Organizatorami wydarzenia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oraz Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.